Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Procesor


Procesor (CPU – Central Processing Unit) je ústredná výkonná jednotka počítača, ktorá číta z pamäti inštrukcie a na ich základe vykonáva program.

Podľa inštrukcií mikroprocesor vykonáva dve základné veci:

  -používa svoju aritmeticko logickú jednotku na matematické operácie

  -mikroprocesor môže presunúť dáta z jedného umiestnenia v pamäti do druhého


Procesory na trhu bežia na mnohých rôznych rýchlostiach. Rýchlosť sa meria v MHz alebo MHz. Jediný MHz je výpočet 1 miliónov cyklov za sekundu (alebo počítačové inštrukcie), takže ak máte procesor bežiaci na 2000 MHz, potom je váš počítač beží na 2000,000,000 cyklov za sekundu, alebo inštrukcií ktoré môže počítač vykonávať. Ďalšou dôležitou vecou je  skratka gigahertz alebo GHz. Jeden GHz alebo 1 GHz, je rovnaký ako 1000 MHz. Tu je jednoduchý prevod:

1000 MHz (megahertzov) = 1 GHz (gigahertz) = 1000,000,000 cyklov za sekundu (alebo počítačové inštrukcie).


Pre pochopenie toho, ako vovnútri pracuje procesor, musíme najskôr vedieť, z čoho je vlastne vyrobený. CPU sa skladá z milionov maličkých tranzistorov, nanesených fotografickou cestou na kremíkovú doštičku veľkosti nechtu na malíčku. Ono ani slovo nanesených nie je príliš presné, pretože práve v kremíkovej doštičke sú polovodičové prechody v skutočnosti vytvorené.
Tieto maličké tranzistory vedia jedno jediné - nastaviť sa do polohy nuly alebo jednotky ("zapnutý" a "vypnutý"), alebo inak povedané "otvorené", "zavreté". Mnohé z nich sú určené k obyčajnému ukladaniu hodnôt, skupinky tisícov a tisícov tranzistorov zaisťujú vykonávanie matematických operácií, daľšie tisíce realizujú logické rozhodovanie atď. Celkom je v procesore použitých až niekoľko desiatok miliónov tranzistorov. Mnoho polovodičových prechodov je v procesore použitých na to, aby poslúžili ako vyrovnávacia pamäť (cache) pre rýchlejšie spracovávanie údajov prichádzajúcich z pamäti, a v skutočnosti nemajú žiadnu "aktívnu" funkciu.

Zdroje: http://pcinfo.szm.com/inf/cpu.htm
             http://www.hardware.windowsreinstall.com/processor.htm

TOPlist